Zahradní párty

Snad nejoblíbenější a poslední dobou také nejrozšířenější zahradní akcí je grilování. Nechceme se tady zabývat konkrétními recepty, toho na webu najdete spoustu. Spíš vás chceme inspirovat, jak udělat vaši zahradní párty zajímavější a zábavnější a možná doporučit pár praktických rad, které vám pomohou párty lépe zorganizovat.

Nejprve tedy pár praktických rad pro grilování:

  • Grilujete na uhlí? Pak vězte, že na 1,5 hodiny grilování spotřebujete cca 2 kg uhlí. Pokud nechcete grilovat jenom steaky, zkuste nahromadit větší část uhlí na jednu polovinu. Tam grilujte steaky. Na druhé polovině roštu nechte uhlí méně. Tam můžete současně grilovat ryby nebo zeleninu. Ušetříte tak čas a suroviny budou správně propečené.
  • Rošt po rozpálení potřete olejem. Maso se pak na rošt nepřilepí.
  • Maso v alobalu je také šťavnatější. Při otáčení masa do něj zásadně nepíchejte, aby vám nevytékala šťáva. Maso vždy otáčejte grilovacími kleštěmi.

Vzhledem k tomu, že se griluje především v jarních a letních měsících, myslete na chlazení nápojů. Pokud grilujete na zahradě rodinného domu nebo na chatě, je poměrně nepraktické pro každou kostku ledu nebo nápoj běhat do lednice či mrazáku. Dnes je na trhu nepřeberné množství chladících boxů, termoboxů a igelitových forem na led. Led si namražte dopředu a pak ho umístěte s nápoji do termoboxů. A až budete na zahradní párty oslňovat své přátele svými koktejly, nebudete muset svou barmanskou show přerušovat neustálým odbíháním do lednice :-)


Program

Nezapomeňte na program. Připravte pro své přátele turnaj v oblíbených hrách vhodných právě do menších prostorů zahrad nebo rodinných domů. Myslete také na hlavní cenu pro vítěze. Láhev dobrého šampaňského bude kromě soutěživosti a touhy vyhrát ideální motivací :-)

Pétanque - Hra, která se dá hrát v podstatě kdekoliv. Pokud nemáte zrovna pískoviště, hrajte ho klidně na trávě. Vždyť jde o zábavu… Uspořádejte turnaj, kde si vítěz odnese zmíněnou lahvinku :-)

Kroket - U nás možná méně rozšířená, ale o to více v našich končinách originální hra :-) Zajímavost této hry je, že si dráhu můžete upravovat pokaždé jinak a to v podstatě na jakékoliv rovnější travnaté ploše. Rozhoduje přesnost, soustředění a v neposlední řadě také dobrý odhad.

Badminton - Na „benďas“ budete potřebovat o něco větší jakoukoliv zahradní plochu, cca 5x13 metrů travnatého místa. Upřímně, o nějaký ten centimetr menší plocha bude dostačující. Nejde o profi hru, ale o zábavu… Síťku s teleskopickými tyčemi k zapíchnutí, pálky a míčky (košíčky) seženete v jakékoliv prodejně sportovních potřeb za překvapivě malé peníze a můžete rovnou začít hrát :-)

Zkuste si na párty pořídit plátěný party stan. A v případě náhlé nepřízně počasí se budou mít hosté kam schovat, případně vám při menší přeháňce nezmokne vaše občerstvení a gril. Domácí party stany se dnes pohybují v příjemných cenových relacích a složené jsou poměrně dobře skladné.